اسم نوشته مجله سرگرمی و تفریحی

عکس نوشته،عکس پروفایل،تعبیر خواب،طراحی اسم

تحقیق در مورد عید غدیر خم کوتاه کلاس پنجم

تحقیق در مورد عید غدیر

عید غدیر خم یکی از بزرگترین و مهم‌ترین اعیاد مسلمانان، به‌ویژه شیعیان، است. این روز یادآور واقعه غدیر خم است که در آن پیامبر اسلام(ص) در بازگشت از حجةالوداع در منطقه غدیر خم، علی(ع) را به عنوان جانشین خود معرفی کرد و بر ولایت ایشان تاکید نمود.

پیشینه و اهمیت عید غدیر

عید غدیر خم در تاریخ ۱۸ ذی‌الحجه، سال دهم هجری قمری، در منطقه غدیر خم واقع در بین مکه و مدینه، اتفاق افتاد. این روز یکی از مهمترین روزهای تاریخ اسلام است، زیرا در این روز پیامبر اسلام(ص) ولایت و جانشینی علی(ع) را به عنوان وصی و جانشین خود اعلام کرد.

این واقعه اهمیت بسیار زیادی در اسلام دارد، زیرا ولایت و رهبری پس از پیامبر اسلام(ص) یکی از مهمترین مسائلی بود که مسلمانان با آن مواجه بودند. پیامبر اسلام(ص) با معرفی علی(ع) به عنوان جانشین خود، راه را برای ادامه راه اسلام و حفظ ارزش‌های آن هموار کرد.

واقعه غدیر خم

پس از پایان مراسم حجةالوداع، پیامبر اسلام(ص) همراه با هزاران نفر از مسلمانان از مکه به سمت مدینه حرکت کردند. در مسیر بازگشت، در منطقه غدیر خم، جبرئیل بر پیامبر(ص) نازل شد و آیات ۶۷ تا ۷۰ سوره مائده را بر او نازل کرد که دستور می‌داد پیامبر(ص) ولایت علی(ع) را به مردم اعلام کند.

پیامبر(ص) پس از دریافت این پیام، دستور داد تا مردم در غدیر خم اجتماع کنند. پس از آن، در خطبه‌ای طولانی، ولایت و جانشینی علی(ع) را اعلام کرد و بر اهمیت آن تاکید نمود. پیامبر(ص) در این خطبه فرمود: «هر کس من مولای او هستم، علی مولای اوست.»

پس از این خطبه، پیامبر(ص) از مردم خواست تا با علی(ع) بیعت کنند. همه مسلمانان حاضر در آن مکان، با علی(ع) بیعت کردند و بر ولایت ایشان اقرار نمودند.

فضائل و ثواب عید غدیر

عید غدیر خم دارای فضائل و ثواب‌های بسیاری است. در روایات اسلامی به فضیلت‌های زیادی برای این روز اشاره شده است. برخی از این فضائل عبارتند از:

 • روز شکرگزاری خداوند به خاطر نعمت اسلام
 • رفع بلاها و مشکلات
 • تقویت ایمان و اعتقادات
 • آمادگی برای قیامت

آداب و رسوم عید غدیر

عید غدیر خم در میان شیعیان با آداب و رسوم خاصی برگزار می‌شود. برخی از این آداب عبارتند از:

 • روزه عید غدیر: روزه گرفتن در روز عید غدیر مستحب است.
 • زیارت غدیریه: خواندن زیارتنامه مخصوص عید غدیر مستحب است.
 • نماز غدیر: خواندن نماز غدیر مستحب است.
 • اطعام و احسان: اطعام

اطعام و احسان

اطعام و احسان در روز عید غدیر خم از جمله آداب و رسوم مهمی است که شیعیان به آن عمل می‌کنند. در این روز، شیعیان با پختن غذا و شیرینی، به اطعام نیازمندان و مومنان می‌پردازند.

تکریم سادات

تکریم سادات در روز عید غدیر خم از جمله آداب و رسوم مهمی است که شیعیان به آن عمل می‌کنند. در این روز، شیعیان با دیدار سادات و احترام به آنان، به اثبات ولایت و محبت خود به اهل بیت(ع) می‌پردازند.

برپایی جشن و سرور

عید غدیر خم یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان است. از این رو، شیعیان در این روز با برپایی جشن و سرور، به شادمانی می‌پردازند. در این جشن‌ها، معمولاً سخنرانی‌هایی در مورد فضائل عید غدیر خم ایراد می‌شود و شعرها و سروده‌هایی در مورد این روز خوانده می‌شود.

سخن آخر

عید غدیر خم یکی از مهمترین روزهای تاریخ اسلام است. این روز یادآور واقعه غدیر خم است که در آن پیامبر اسلام(ص) ولایت و جانشینی علی(ع) را به عنوان وصی و جانشین خود اعلام کرد. شیعیان عید غدیر خم را با آداب و رسوم خاصی برگزار می‌کنند تا اهمیت این روز را به یاد داشته باشند.

پرسش‌های متداول در مورد عید غدیر

 • چرا عید غدیر خم مهم است؟

عید غدیر خم مهم است زیرا در این روز پیامبر اسلام(ص) ولایت و جانشینی علی(ع) را به عنوان وصی و جانشین خود اعلام کرد. این واقعه اهمیت بسیار زیادی در اسلام دارد زیرا ولایت و رهبری پس از پیامبر اسلام(ص) یکی از مهمترین مسائلی بود که مسلمانان با آن مواجه بودند.

 • آداب و رسوم عید غدیر خم چیست؟

آداب و رسوم عید غدیر خم در میان شیعیان با آداب و رسوم عید فطر و عید قربان شباهت دارد. برخی از این آداب عبارتند از: روزه گرفتن، خواندن زیارت غدیریه، خواندن نماز غدیر، اطعام و احسان، تکریم سادات و برپایی جشن و سرور.

 • عید غدیر خم در تقویم رسمی ایران چه روزی است؟

عید غدیر خم در تقویم رسمی ایران روز هجدهم ذی‌الحجه است. این روز در سال ۱۴۰۴ هجری قمری برابر با ۲۷ تیر ماه ۱۴۰۵ هجری شمسی است.

امیدوارم این تحقیق در مورد عید غدیر برای شما مفید بوده باشد.

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی