اسم نوشته مجله سرگرمی و تفریحی

شامل عکس پروفایل،معما،رمان،تعبیرخواب،مدل،اسم،هم خانواده،معنی،اهنگ،فیلم،کلیپ اسمی

شیوه گردآوری اطلاعات تفکر هفتم با جواب

  • ۱۸

شیوه گردآوری اطلاعات تفکر هفتم با جواب

شیوه گردآوری اطلاعات تفکر هفتم با جواب

 

گرد آوری داده ها مایحتاج تحقیق یکی‌از فرآیند اصلی آن میباشد.مرحله جمع آوری داده ها مقدمه فرایندی میباشد که طی آن محقق یافته های می‌دانی و کتابخانه ای را جمع آوری می نماید و به شیوه استقرائی به فشرده سازی آنان از روش طبقه بندی و بعد از آن تجزیه و چک می‌پردازد و فرضیه های تدوین گردیده خویش را گزینه آنالیز قرار میدهد و در غایت حکم صادر می نماید و جواب مساله تحقیق را به اتکای آن‌ها مییابد

در جمع آوری داده ها محقق بایستی به دو اصل مهم اعتنا کند :

الف ) اصل درستی :محقق می بایست از صحت و درستی داده ها و داده های خویش اطمینان نتایج کند.

ب ) اصل توجه :داده ها و داده های آماری که از منابع می دانی و کتابخانه ای جمع آوری و در ابزارهای مرتبط با آن ها درج می‌گردد در فرایند متعدد مراحل تحقیق گزینه جابجایی،کاربردی،رابطه و... قرار میگیرد ؛ محقق می بایست در هر مرحله شخصا یا این که توسط اشخاص مطمئن دیگر به بازنگری آن‌ها بپردازد.

روشهای جمع آوری داده ها را به صورت کلی به طبقه می اقتدار تقسیم کرد :

-روشهای کتابخانه ای بسته به نوع مدرک و مسئله تحقیق ممکن میباشد با به کارگیری از فیش یا این که جدول یا این که نقشه و کروکی یا این که فرم های شبه پرسشنامه یا این که ترکیبی از همگی آن‌ها انجام پذیرد.

-روشهای می‌دانی که از آوازه بیشتری برخوردارند عبارتند از : نحوه پرسشنامه ای ، طریق رای زنی،نحوه مشاهده ، نحوه امتحان و روشهای صوتی و تصویری.

روشهای کتابخانه ای

در تحقیقاتی که ماهیت کتابخانه ای دارا‌هستند نسبتاً مجموع کوشش محقق در کتابخانه ها شکل می پذیرد. حتی‌در تالیفات و تصنیفات نیز از این نحوه به کارگیری می گردد .

قدم اولیه در مهارت تحقیق کتابخانه ای شناخت با طریق به کار گیری از کتابخانه میباشد برای اینکار محقق می بایست از روشهای کتابداری شیوه به کارگیری از صفحه دان و تثبیت خصوصیات کتاب ، شیوه جستجوی کتاب در کتابخانه و رایانه و ... اطلاع نتیجه ها کند.

نظام ها و سیستمهای طبقه بندی کتابخانه ها پیچیده میباشد .فعلا سیستم های چیره در روشهای کتابداری سیستم دیویی و سیستم کنگره میباشد.

-نکته دوم روش جستجوی کتاب یا این که منبع موردنیاز در کتابخانه میباشد .برای این عمل معمولا کتابخانه ها ، شیت دان ها یا این که کارت های ویژه ای در چنگ دارا‌هستند که به سه صورت تهیه شده‌است :مبتنی بر تیتر کتاب ، بر پایه ی زمینه ، مبنی بر اسم نویسنده

-نکته سوم اینکه هر کتابخانه آئین طومار و قوانین خاصی دارااست و محقق بایستی با مفاد این آئین طومار آشنا گردد

نکته چهارم اینکه کتابخانه ها و کتابداران معمولا هدفهای خاص کتابداری را بیشتر تعقیب می نمایند و کمتر حاضرند به اشخاص غیر عضو سرویس ها کتابداری ارائه کنند

-نکته پنجم اینکه کتابخانه ها علاوه بر تامین کتاب ،خدمات و سرویس ها جانبی نیز ارائه می دهندو دانشمندان میتوانند از آنان بهره‌برداری نمایند .

-نکته ششم اینکه کتابداران ماموریت موعظه متقاضی ها و نیز تامین سرویس ها را دارا هستند و محقق می‌تواند از ارشاد آنان فایده مند خواهد شد

-نکته هفتم اینکه محقق ملزم به رعایت آداب و قوانین حکم دهنده بر کتابخانه میباشد . رعایت بی سروصدا،ادب،عدم جابجایی کتابها ، و.... برای محقق امری ضروری میباشد .

نکته هشتم اینکه در کتابخانه ها در کل دو دسته منبع وجود دارااست :اولیه ،منابعی که به امانت داده می‌شود .دوم ، منابعی که به امانت داده نمیشود مثل فرهنگها ،کتابهای مرجع ، اطلس ها ، مجلات ، و ...

نکته نهم اینکه کتابخانه ها از نظر دسترسی به منابع به سه مجموعه تقسیم می گردند :

مجموعه نخستین کتابخانه های گشوده که در آن ها محقق می‌تواند آزادانه میان قفسه ها رفت آمد نماید .

تیم دوم کتابخانه های بسته که درآنها محقق قابلیت دسترسی به منابع رابه طور بدون واسطه ندارد

مجموعه سوم کتابخانه های نصفه گشوده که بخشی از آن مستقیما در دسترس محقق وبخشی دیگر از آن در چنگ کتابدار میباشد

اشکال مدرک

ورقه ها عمده در مطالعات کتابخانهای عبارتند از:

-کتاب -مقالات و روزنامه ها

-میکروفیلم و میکرو فیش -سایتها

-دیسک های رایانه ای -اوراق اصل

-سندها دولتی -نشریه های قانونی دولتی

-اوراق فردی و محرمانه -مطبوعات

-آمار طومار ها -ورقه ها صوتی و تصویری

ابزارهای جمع آوری داده ها در طرز کتابخانه ای

این ابزارها بسته به نوع گواهی و مقصود محقق از گرد آوری داده ها و نوع آن متعدد میباشد.عمده ترین ابزاری که در تحقیق کتابخانه ای برای گردآوری داده ها از آن به کارگیری

می گردد عبارتند از :

-فیش

-جدول

-فرم

-پرسشنامه استخراج داده ها

-نقشه و کروکی

طرز های می دانی

روشهای می‌دانی به روشهای اطلاق می‌شود که محقق برای گرد آوری داده ها ناگزیر میباشد به دور و اطراف خارج برود و با مراجعه به اشخاص یا این که دور و اطراف ،و نیز برقراری رابطه بی واسطه با واحد نظارت خارج یعنی اشخاص داده ها متبوع خویش را جمع آوری نماید.

روشهای متداول و دارای اسم و رسم گرد آوری داده ها می دانی عبارتند از :

پرسشنامه ای ، گفتمان ای ، مشاهده ای ، امتحان ، تصویربرداری ، ترکیبی

پرسشنامه ای

در طرز پرسشنامه ای کارداران و عنصرها تحت وجود دارا هستند :

-ابزار گرد آوری داده ها یا این که پرسشنامه 1- سوال های گشوده 2- سوال های بسته

-کارداران اجرای پرسشنامه

-طرح ریزی و مدیر اجرای پرسشنامه

-پاسخگویان

طرح ریزی و اجرای پرسشنامه

بعداز آنکه پرسشنامه مهیا شد، محقق بایستی برای اجرای آن تدبیرها اجرایی موردنیاز را اتخاذ نماید . طرح ریزی اجرایی مشتمل بر اقدامات گوناگونی میباشد که عبارتند از :

مثال گیری، گزینش و گزینش پرسشگران، پباده سازی سازمان اجرایی پرسشگری، فراگیری پرسشگران، گزینش مدیران و کادرهای اداری سطح ها پایینتر و فراگیری آنان، اتخاذ دیگر پیش بینی ها مورد نیاز برای اجرای پرسشنامه و درنهایت استارت پرسشگری و اتمام آن.

الف) طریق اجرای پرسشنامه

کامل شدن پرسشنامه توسط پرسشگر

کامل شدن پرسشنامه توسط پاسخگو

کامل شدن پرسشنامه ازطریق تماس تلفنی

ارسال پرسشنامه باپست و یا این که پست الکترونیکی

ب) پیش گویی مرجع و راس هدایت کننده و ناظر

ج) پیش گویی روش ورود به میدان و فضا پرسشگری

د) پیش گویی اقدامات پس از مرحله پرسشگری

نظرات: (۰) هيچ نظري هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی