اسم نوشته سایت تفریحی سرگرمی

سایت شامل عکس نوشته ,فیلم سینمایی, رمان های عاشقانه,اهنگ های جدید 99,عکس و متن پروفایل,پروفایل,تعبیر خواب,بیوگرافی بازیگر,معمای تصویری

مقاله درباره ۱۵ خرداد قیام 15 خرداد 99

  • ۱۴

مقاله درباره ۱۵ خرداد قیام 15 خرداد

مقاله درباره ۱۵ خرداد قیام 15 خرداد

 

قیام خونین 15 خرداد ماه

قطعا هیچ دگرگونی و انقلابی بی ریشه و علت پدید نمی آید و بسترها و عواملی در تکوین آن مؤثر میباشد. قیام 15 خرداد ماه نیز جنبشی به یادماندنی و موثر میباشد و نقطه عطفی در کارنامه انقلاب اسلامی کشور ایران به شمار می رود. این قیام، راز ابتدا تحوّلات و دگرگونیهای شگفت آوری شد که به حق می اقتدار از آن تحت عنوان «یوم اللّه» اسم موفقیت.

دستگیری امام خمینی (ره )

در سحرگاه 15 خرداد ماه 1342، عامل ها رژیم پادشاه به منزل معمولی و بی‌آلایش حضرت امام در قم یورش بردند و امام خمینی (ره) که روز پیش از آن در روز عاشورای حسینی در مکتب فیضیه قم، طی سخنان کوبنده‌ای پرده از جنایات فرمان روا و اربابان آمریکایی و اسرائیلی وی برداشته بودند، ‌بازداشت و به زندانی در تهران منتقل شدند.

قیام پانزدهم خرداد ماه قم
بعداز تکثیر خبر دستگیری امام (ره ) در پانزدهم خرداد ماه 1342، بسیاری از مردم قم، به خانه ایشان رفتند و به واقعه فرزندشان، حاج آقا مصطفی ، نزدیک به ساعت شش صبح زود، به سمت بقعه مطهر حضرت معصومه (س) جنبش کردند. بعداز مدتی، صحن مطهر و خیابان های حریم، لبریز از جمعیتی شد که شعار \"یامرگ یا خمینی\" را با هیجان شدیدی تکرار می کردند. در به عبارتی عصر، علما و مراجع وقت هم با صادر شدن بیانیه هایی، خواهان آزادی فوری حضرت امام (ره )شدند.

نزدیک به ساعت روستا صبح، با ورود نیروهای مسلّح برای تقویت نیروهای شهربانی قم، تیراندازی و رگبار مسلسل ها استارت شد و تعداد زیادی از مردم زخمی گردیده یا به شهید شدن رسیدند. شدّت تیراندازی به حدّی بود که قابلیت انتقال زخمی ها و اجساد شهیدان  نبود و این کشتار، تا ساعت پنج بعدازظهر ادامه یافت.


خزینه خون درتهران
درپانزدهم خرداد ماه 1342، مردم تهران هم زیرا سایر شهرها، در اعتراض به دستگیری امام خمینی (ره ) به خیابان ها ریختند و قیام خونین خویش را ابتدا کردند. سیل غران کشاورزان غیور و کفن پوش ورامین، دهقانان کن و نیز مردم جماران به سوی تهران سرازیر شد. انبوه جمعیت بازاری، توشه فروش، دانشگاهی و قشرها متفاوت مردم، با فریادهای رعد آسای \"یا مرگ یا خمینی\" و \"مرگ برشاه\" تهران را به لرزه درآورد. فرمان روا که در قبال قیام قهر آلود ملٌت، تاج و تخت خویش را درحال زوال می دید، با رگبار مسلسل به پیکار ملٌت مظلوم رفت و تهران را در پانزدهم خرداد ماه 1342، به کشتارگاه مخوف و گرمابه خون تبدیل تولید.

روش پیمایی در سایر شهرها
در روز پانزدهم خرداد ماه 1342، در بیشتر شهرها، درگیری، رویکرد پیمایی، برگزاری جلسات و نیز سخنرانی بر ضد رژیم و اعتراض به دستگیری امام فیس گرفت. در برخی از شهرها مانند شیراز، تبریز و مشهد، اعتراض از شدٌت و گشتردگی بیشتری برخوردار بود که در اثر این حادثه ها، تعداد زیادی کشته، مجروج یا زندانی شدند.

در روز 15 خرداد ماه 1342، در بیشتر شهرها راهپیمایی در  اعتراض به دستگیری امام چهره گرفت

 همت رژیم برای تغییر واقعیت
قیام پانزدهم خرداد ماه، جوششی از طرف مردم بود برای درهم کوبیدن رژیم سلطنت و گرچه تخت گاز نتیجه قطعی نداد، اثرها بسیار باقی گذاشت. از این رو، دست اندرکاران رژیم حکم کننده، به شیوه های مختلف کوشیدند با به کارگیری از کلیه تجهیزات و ازجمله رسانه های گروهی، جنبه اسلامی و مردمی را از آن بگیرند و جهت فرنگی به آن داده، اذهان همگانی را فریب دهند. بنابراین رژیم مدعا شد که جمعی از مردم،برای فراهم نمودن پول، به تهاجم بر ضد دولت دست زده اند و گفتند که این پول ها را فردی به اسم \"جمال عبدالناصر\" نبی تا در ایران، دسیسه هایی فیس گیرد. ولی با کلیه این سعی ها و ادعاهای پوچ و بی مبنا، شعله قیام پانزدهم خرداد ماه 1342، روز آپ تو دیت پر‌نور خیس می گردید.


پانزدهم خرداد ماه در مطبوعات عالم
بعداز قیام پانزدهم خرداد ماه 1342، مطبوعات فرنگی به طور های متفاوت و با تیترهایی درشت، از این روز اسم بردند. به عنوان مثال خبر نامه \"دی ولت\" در شماره 129 خویش نوشت:\" در تهران، صدها نفر مورد قتل واقع شده اند. دولت عَلَم، حکومت نظامی اعلام‌کرد. ارتش با تانک و مسلسل، بر ضد طرف داران رهبر مسلمان‌ها، [امام] خمینی که علیه اصلاحات سلطان دست به اعتراض زده اند، وارد کار شد\". یا خبرنامه \"الاهرام\" در 16 خرداد ماه نوشت: \"دیروز تهران در حریق خشم بر افروخته شد... این، شدیدترین تظاهرات ضد فرمانروا بود وهنگامی مقدمه شد که رهبر دینی، روح الله خمینی و یاوران وی دستگیر گردیدند\".

قیام 15 خرداد ماه ، جوششی از طرف مردم  برای در هم کوبیدن رژیم سلطنت پهلوی بود

 منعکس شدن نهضت پانزدهم خرداد ماه
بعداز اتفاق پانزدهم خرداد ماه 1342، با وجود سانسورهای شدید دستگاه پادشاه، خبرهای دستگیری امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد ماه؛ در زمان کوتاهی، صرفا در سراسر میهن، که به بالاتر از مرزها توسعه یافت و موجی از کینه توزی و خشم بر ضد فرمانروا به خط مش زمین خورد. حوزه های علمیه نجف، کربلا و کاظمین، به حمایت از امام خمینی (ره)، تلگراف هایی به سران کشورهای اسلامی و سازمانهای بین المللی مخابره و کشتار پانزدهم خرداد ماه رژیم را به شدٌت محکوم کردند. تمام این جریان ها در حالی فیس می پذیرفت که در مطبوعات سرزمین هیچ خبری ازحقایق و وقایع منعکس نمی‌شد.

آزادی امام امٌت
تکان پانزده  خرداد ماه، اگرچه عکس العمل طبیعی مردم مسلمان در قبال مصوٌبات بر خلاف اسلام رژیم و دستگیر امام خمینی(ره) بود، آزادی فوری ایشان را در برنداشت. از این رو، اعتراض ها از همگی نقاط ادامه داشت و عاقبت علمای طراز ویٌل میهن،برای راه‌حل جویی، در تهران اجتماع کردند. رژیم حکم دهنده که از یک پانزده خرداد ماه دیگر بیمناک بود، کوشید آنان‌را متفرق سازد و قدمی در منش خواست آن‌ها برندارد. از طرفی مراجع تقلید، اعلامیه ای صادر کردند بر پایه ی این که امام خمینی (ره ) مجتهد جامع الشرایط و منشا تقلید میباشد و براساس ضابطه، از محاکمه و تعرٌض مصون میباشد. بعد از آن با نشر این مقاله، رژیم خویش به خویش بدون چاره شد برای فرو نشاندن نارضایتی های همگانی، امام خمینی را در هجدهم فروردین 1343 آزاد نماید.

اثر ها قیام 15 خرداد ماه
در کل قیام 15 خرداد ماه اثر ها عمده‌ای از خویش برجای نهاد:
1- رهبری حرکتهای مخالف رژیم را به مذهبیها منتقل کرد و چپی‌ها را به لبه راند.
2- کشتار مردم در قیام 15 خرداد ماه، چهرة مزدورانه پاد شاه را که تا آن عصر تقصیرها را به گردن در آغاز وزیران می‌انداخت فاش نمود و انقلابیون بعد از آن به راههای تصحیح طلبانه پشت کرده سرنگونی نظام سلطنتی را خواهان شدند.


3- از آن پس طرد کلیه قدرتهای بیگانه از کشور‌ایران گزینه اعتنا قرار گرفت و عاقبت قیام 15 خرداد ماه و نقطه مقدمه نهضت برگشت به خویشتن در میهن شد. از آن پس انجمن‌های اسلامی در نقاط متفاوت پدید آ‌مدند و جو غیر اسلامی در دانشگاهها و دیگر مجامع به آرامی شکسته شد.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی